Uncategorized

Altcoin Nedir?

0

isimden anlaşıldığı üzere alt coin yani bir blockchain teknolojisine sahip olan kripto para biriminin sistemini kullanıp oluşturulmuştur; isterseniz sizde kendi coin altcoin olarak oluşturabilirsiniz bu konu için ayrı  yazı gelecek.

farklı bir algoritma yapısına sahip olan Bitcoin’den farklı kripto paralara “altcoin” denir. Yani bir nevi Bitcoin benzeri/türevi şifrelenmiş para birimleridir. 2015 başı itibariyle 600’den fazla altcoin bulunmakta ve bunlar Bitcoin exchange sitelerinde oldukça ilgi görmektedir. En çok tercih edilen altcoin algoritmaları ise şu şekildedir;

Sha-256 şifreleme türü, Bitcoin’in kullanmış olduğu şifreleme algoritmasıdır. Gündemde en çok ilgi odağı olan ve 2. büyük kripto para birimi olarak kabul edilen Litecoin ise Scrypt şifreleme algoritmasını kullanmaktadır. Keccak algoritması ise, Maxcoin ile ünlenmiş ve kullanılmaya başlamıştır. Maxcoin, CPU tabanlı sistemler için öncelikli olarak gelişmiş ve ekran kartı ile çalışan mining programlarıyla oldukça kazançlı bir coin olarak gündemde yerini sabitlemiştir. Ripple coin ile ünlü olan Ipo türü şifrelenmiş coin’ler ise gönderdiğiniz Shares oranına göre size kazanç sağlamaktadır.

Neden Altcoin Üretilir?

Birinci nedeni madencilik için en önemli konu olan zorluk seviyesinin altcoin’lerde düşük olmasıdır. 1’e yakın zorlukta bir altcoin çok daha hızlı bir şekilde üretilebilir ve kazanç sağlanabilir. Ancak Bitcoin ve Litecoin para birimleri oldukça yüksek seviyede zorlukta kazıldığı için daha düşük seviyede yeni “klon coinler” yani altcoin’ler üretilmektedir. Arz / talep oranına göre exchange sitelerinde değer görür. Sizde bu değere göre düşük zorluktaki coinleri üretebilir ve o anki kura göre Bitcoin cinsine çevirebilirsiniz. Ancak exchange “çevirme, borsa” sitelerinde her türlü coin’i bulamayabilirsiniz. çünkü alt coinler piyasa doygunluğuna ulaşmamış olmasından kaynaklanıyor.

Altcoinler Tercih Edilmeli Midir?

Altcoinler kesinlikle tercih edilmelidir. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Her altcoin exchange yapılan sitelere eklenmeyebilir. Kısa sürede ilgi çekecek ve kullanıcıya hitap edecek altcoin’ler tercih edilmelidir.Rekabetin artmasıyla birlikte piyasaya sürülen her altcoin ya bir oyun ile kendisini desteklemeye çalışır. Bu piyasaya girmeden önce çok ciddi araştırmalar yapmak ve genel olarak risklerini çok iyi anlamak gerekir. unutmadan  Bitcoin ve altcoin dünyası tüm enstrümanlarıyla birlikte deneysel bir projedir ve riskleri çok yüksektir.

Kaynakça: https://coin-turk.com/

aridoshikaCoin olarak sadece bilgi vermekteyiz Tavsiye vermiyoruz.

coinaridoshika

blokchain teknolojisi

Previous article

Kripto Para Yatırım Rehberi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.