Anasayfa

Binance’de Vadeli İşlemler Nasıl Yapılır?

0

Binance’de vadeli işlemlere nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte yeni başlayanlar için yöntemler ve riskler içeren eksiksiz bir rehber.

Vadeli İşlemler Nedir?

Vadeli işlemler bir tür finansal türevdir. Hisse senedi, emtia ve hatta kripto gibi bir varlığın “gelecekteki” fiyatı hakkında spekülasyon yapmak için kullanılırlar. Vadeli işlem yapmak isteyen tüccarlar bir vadeli işlem sözleşmesine girerler ve gelecekte varlığı satın almak istedikleri fiyata karar verirler.

Böylece vadeli işlemler için varlığın hangi fiyattan ve hangi tarihte satın alınacağı önceden belirlenir. Vadeli işlem sözleşmesinin sona ermesi üzerine varlığın fiyatı artarsa, tüccar kar edebilir. Ancak, varlığın fiyatı düşerse, tüccar zarara uğrar.

Vadeli İşlemlerin Faydaları ve Potansiyel Riskleri

Vadeli işlem işlemlerinin en büyük faydalarından biri, varlıkların fiyatları hakkında spekülasyon yapabilmeniz ve buna göre pozisyon açabilmenizdir. Bir varlığın fiyatı artarsa, kar elde edersiniz. Bu, kripto para birimleri gibi oldukça değişken piyasalarda yardımcı bir strateji olabilir yani risk her zaman vardır.

Ancak, bir de ters taraf var. başlangıç ​​sermayenizden potansiyel olarak çok daha yüksek getiriler elde edebilirsiniz. Ve aynı büyük miktarda sermayeyi de kaybedebilirsiniz. Bu nedenle vadeli işlemlerin yalnızca işlem yaptıkları piyasa hakkında çok bilgili olanlar tarafından işlem görmesi tavsiye edilir.

Binance’de Vadeli İşlem Ticareti Nasıl Yapılır?

Adım 1: İşlem Ekranını Ayarlama ve Anlama

Başlamak için Binance hesabınızdaki ana ekrana gidin. En üstteki Türevler sekmesine gidin ve üzerine geldiğinizde bir açılır menü gösterecektir.

Henüz bir Binance hesabınız yoksa, bir tane oluşturmanız gerekecektir. Binance’in merkezi bir borsa olduğunu ve kaydolmak ve platformda işlem yapmaya başlamak için KYC yapmanızı gerektireceğini unutmayın . Bulunduğunuz yere bağlı olarak, katılamayabilirsiniz/katılamayabilirsiniz. Lütfen kaydolmadan önce kapsamlı bir araştırma yapın.

Bir sonraki adım olarak, USD-M Vadeli İşlemlerine tıkladığınızda, aşağıdaki gibi görünecek olan işlem ekranına yönlendirileceksiniz.

İlk kez Vadeli İşlemler ticareti yapıyorsanız, sağ tarafta Binance ile bir Vadeli İşlem hesabı açmanız istenecektir. Bununla devam ederken, bu istemler gösterilecektir.

Vadeli işlemlere başlamak için “Sınava Girin”e tıklamanız gerekecek. Toplam 14 soru vardır ve özellikle likidasyonlar ve marj olmak üzere vadeli işlemlerin temellerini anlamanıza yardımcı olacağı için testi ciddiye almanız şiddetle tavsiye edilir . Bittiğinde, ticaret ekranına yönlendirileceksiniz ve şimdi ticarete başlayabileceksiniz. Vadeli işlemlerin alım satım varlıklarının alım satımından oldukça farklı olduğunu anlamak çok önemlidir. Bir varlığı takas ettiğinizde, esasen iki varlığı takas etmiş olursunuz. Ancak vadeli işlemlerde, ticaret sözleşmeleri yapıyorsunuz. Bu sözleşmeler, işlem ekranlarınızın en üstünde bu şekilde listelenir.

Tıpkı alım satım için varlık çiftlerine erişeceğiniz gibi, açılır menüden farklı vadeli işlem sözleşmeleri de arayabilirsiniz. Vadeli işlemler, türev finansal araçlar olduğu için, dayanak varlığın ticaretini yapmıyorsunuz. Bu nedenle, vadeli işlem sözleşmesinde uzun ve/veya kısa gitmenize izin verecek bu kutuyu göreceksiniz. Yatırımcılar, dayanak varlıkta yukarı yönlü bir fiyat hareketi beklediklerinde genellikle uzun, dayanak varlıkta aşağı yönlü bir fiyat hareketi beklediklerinde ise kısa işlem yaparlar.

Açılır menüye eriştiğinizde, üç aylıktan kalıcıya kadar çeşitli vadeli işlem sözleşmelerinin mevcut olduğunu göreceksiniz. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, bu sözleşmelerin bazılarının belirli bir sona erme tarihi olacaktır, ancak kalıcı sözleşmelerin herhangi bir sona erme tarihi yoktur. Bu, kalıcı vadeli işlem sözleşmesinde bir pozisyon açtığınızda, siz pozisyonu kendiniz kapatmaya karar verene kadar sona ermeyeceği anlamına gelir.

Bir vadeli işlem sözleşmesi açmak için kullanabileceğimiz teminat türünü anlamak için alım satım ekranına tekrar bakalım. Bir vadeli işlem sözleşmesi açmak için bir stablecoin kullanıyorsanız , USD-M’yi seçmeniz gerekecektir. Bununla birlikte, COIN-M’ye geçtiğinizde, vadeli işlem sözleşmesi için temel varlığı teminat olarak kullanacaksınız, bu durumda Bitcoin olacaktır.

Şimdi, daha derine dalmadan önce, vadeli işlem sözleşmelerimizi satın almak için hangi teminatı kullandığımızı anlamamız gereken çok önemli bir nokta var. Teminat olarak değişken bir kripto varlığı kullanıyorsanız (Bitcoin veya Ethereum gibi), herhangi bir ani piyasa değişikliği nedeniyle teminatınızın gelecekte değerini kaybetme olasılığı vardır. Böyle bir durumda/olduğunda pozisyonunuz kapatılacak ve varlıklarınız tasfiye edilecektir. Bu nedenle, pozisyonunuzu uzun vadede koruyabilmenizi sağlayacak temel teminat olarak bir sabit para kullanmanız tavsiye edilir.

Vadeli İşlemlerde Kaldıracın Anlaşılması

Kaldıraç, varlıklarınız üzerinde “x” katı pozisyon almanıza yardımcı olur, yani 5x kaldıraç kullanmaya karar verirseniz, 4.000$ teminatla 20.000$ değerinde bir pozisyon açabilirsiniz. Piyasa sizin lehinize oynarsa, sonuçta 5 kat kar elde edersiniz. Ancak, piyasa lehinize değilse, o zaman eşit oranları kaybetme şansınız da var. Kaldıraç kullandığınızda, aldığınız kaldıraç miktarına bağlı olarak hem kârınızın hem de zararınızın büyük ölçüde artabileceğini unutmayın. Binance vadeli işlemleri, 125 kata kadar kaldıraçla işlem yapmanıza olanak tanır. Ancak, isterseniz, teminatınızın değerine eşdeğer olan 1x’e kadar düşük bir değerle işlem yapabilirsiniz.

Coin Aridoshika olarak Kripto para konusunda bilgilendirmeye devam edeceğiz Lütfen takipte kalın.

Dikkat Sorumluluk size aittir!

 

 

coinaridoshika

panik satışı nedir ?

Previous article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Anasayfa