Bitcoin

Bitcoin cüzdanı güvende tutmanın yolları.

0

Bitcoin cüzdanı nedir?

Bitcoin cüzdanı, Bitcoin’leri saklamaya, göndermeye ve almaya yarayan bir  uygulama veya bilgisayar programı olarak tanımlanabilir; 2’ye ayrılır donanımsal(Usb cüzdan) & Yazılımsal(Borsa yada uygulama).

Cüzdanda saklanan gerçek Bitcoinler yoktur, çünkü Bitcoin değişmez işlemlerin listelerini içeren bir ağdır. Bunun yerine, bir cüzdan özel bir anahtarı saklar – sadece sahibi tarafından bilinen güvenli bir dijital kod.

Bitcoin cüzdanınızı güvende tutmanın yolları

1. Donanım cüzdanlarını seçin

Siber saldırıların kaynağı internet bu yüzden donanımsal kripto para cüzdanı kullanılır.

Güvenli bir çözüm, Bitcoin’inizi donanım cüzdanı saklamaktır. Trezor ve Ledger gibi üreticiler , önceden yüklenmiş güvenlik katmanları ve şifreleme özellikleri ile birlikte çeşitli USB benzeri cihaz modelleri sunar.

İnternete bağlanmazlar, böylece siber suçlular özel anahtarınıza erişmekte zorlanırlar.

2. Özel anahtarınızı çevrimdışı tutun

Özel anahtarınızı internet çıkararak ve ‘gerçek dünyada’ tutarak cüzdanınızı koruyabilirsiniz. Özel anahtarınızı herhangi bir elektronik cihaza kaydetmek yerine bir kağıda yazmak yeterlidir. Bozulmayı önlemek için, ısıdan ve doğrudan güneş ışığından korunan kuru bir yerde sakladığınızdan emin olun.

3. Daima güvenli bir internet bağlantısı kullanın

Çoğu kamu ağı savunmasızdır ve güvenlik kusurları vardır. Dizüstü bilgisayarınızda bir Bitcoin cüzdanınız varsa, bunun yerine telefonunuzun internet noktasını kullanmayı deneyin ve cüzdanınıza erişirken ne pahasına olursa olsun genel ağlara bağlanmaktan kaçının.

En iyi şey, belirli bağlantıların güvenlik kusurlarına kolayca maruz kalmayacağınız yalnızca ev veya iyi bilinen ağları kullanmaktır.

4. İyi ve güncel bir virüsten koruma yazılımı kullanın

Tüm işletim sistemleri kötü amaçlı programları yer alır. Bu nedenle, bilgisayarınızda güncel ve güvenilir bir virüsten koruma yazılımı yüklü olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Çoğu siber saldırı, cihazınıza erişmek ve cihazınızda değişiklik yapmak için virüs ve kötü amaçlı yazılım kullandığından, cüzdanınızı kurmadan önce uygun bir cihaz taraması yapmanız önemlidir.

En son kötü amaçlı yazılım programlarından korunmak için yazılımınızı zamanında güncellemeyi de unutmayın.

5. Bilinmeyen veya şüpheli bağlantılara erişmeyin

Çevrimiçi etkinliğinize dikkat edin ve bir şey garip geliyorsa her zaman bulunduğunuz sitenin bağlantısını kontrol edin.

İnternet dolandırıcıları tüm web sitelerini klonlayabilir ve orijinal olanlarla neredeyse aynı URL adreslerini kullanabilir.

Özel anahtar girmeniz gereken çevrimiçi bir cüzdan veya benzeri bir hizmet kullanıyorsanız, web sitesi adresinin orijinal olduğunu doğrulandığından emin olun.

örneğin https:// başlayan linkler güvenli olur . Ayrıca Bitcoin aldatmaca e-postaları için dikkat edin .

6. Çevrimiçi cüzdanınız için güçlü bir şifre kullanın

Çevrimiçi bir cüzdan kullanıyorsanız, şifrenizi seçerken dikkatli olun. Telefon numaralarını, doğum tarihlerini, adları veya favori filmleri kullanmaktan kaçının.  Sizin için anlamlı olan alfasayısal bir kombinasyon seçin.

İstatistikler , kullanıcıların% 52’sinin farklı hizmetler arasında aynı şifreyi kullandığını göstermektedir . Cüzdanınız için şifrenizin benzersiz olduğundan emin olun.

7. Özel anahtarınızı asla vermeyin

Özel anahtarlar sadece gözleriniz içindir. Onları kimseyle paylaşmayın ve başkasından sizin için işlem yapmasını istemeyin. Özel anahtarınızı bir üçüncü tarafa veya kişiye paylaşmanızı içeren tüm teklif veya istekleri yok sayın.

8. Günlük işlemler için ayrı bir cüzdan bulundurun

Küçük günlük işlemler yapmanız gerekiyorsa, iyi bir uygulama, gerektiğinde doldurabileceğiniz ayrı bir cüzdan oluşturmaktır. Kaç Bitcoin adresi veya cüzdan oluşturabileceğiniz konusunda bir sınırlama yoktur.

İşlemlerinizi sıralamak ve en önemlilerini ayrı tutmak, tüm portföyünüzün güvenliğini artıracaktır.

9. Çevrimiçi cüzdanlar için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın

Çoğu çevrimiçi cüzdanın iki faktörlü kimlik doğrulaması vardır ve her zaman kullanmalısınız. Bu basit ama etkili bir güvenlik önlemidir.

10. Her zaman Bitcoin adresini kontrol edin

İşlem yaparken, her zaman alıcının adresine çok dikkat etmelisiniz. Bir Bitcoin adresini kopyalayıp yapıştırdığınızda ve yapıştırılan çıktıyı başka bir adresle değiştirdiğinizde ‘müdahale edebilen’ kötü amaçlı yazılım programları vardır. Dikkatli değilseniz, Bitcoinlerinizi başka birine gönderirsiniz.

11. Dijital cüzdanınızı yedekleyin

Yedekleme, cihazınızı kaybetmeniz veya cihazınızın arızalanması durumunda cüzdanınıza erişmenizi sağlar.

Yedeklemeniz için farklı veya güvenli bir yer seçin. Cihazınızın çalınması durumunda, yedek dosya ile cüzdanınıza erişimi geri yükleyebilirsiniz. İhtiyati tedbir olarak, fonları başka bir cüzdana taşıyabilirsiniz.

Kaynakça

coinaridoshika

Kripto Para Borsaları’nın Twitter hesapları hacklendi.

Previous article

2020 Yılının Kripto para Tahmini

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Bitcoin