Uncategorized

blokchain teknolojisi

0

Blockchain, bütünsel bir ekosistem oluşturmayı sağlayarak izlenebilirlik, uyumluluk, tazelik ve diğer konulara ilişkin iş hedeflerine ulaşmaya yardımcı olabilir. Blockchain çözümü yalnızca teknoloji  ilgili değil, aynı zamanda ekosistemin bilgileri şeffaf, değişmez ve güvenilir şekilde paylaşama  nedeniyle çözülememiş olan iş sorunlarının çözülmesiyle de ilgilidir. Diğer kayıt sistemlerinden farklı olarak, blokchain teknolojisi güvenli bir veri kaydı sağlar.

Blockchain, güven ve şeffaflık tesis eden yeni nesil işlemler için bir temel oluştururken iş süreçlerini basitleştirir.

Bitcoin gibi bazı blockchain ağları herkese açık ve anonimdir. Herkes bu ağlara katılabilir ve buralarda gerçekleşen herhangi bir işlemi görebilir. Bu ağlar dolandırıcılık işlemlerinin önlenmesine yardımcı olmak için genellikle kaynak yoğun hesaplamalar gerektirir.

  • Dünyanın en büyük deniz taşımacılığı operatörlerinden Maersk Line şirketi uluslararası sularda seyreden gemi ve yüklerin (konteyner) operasyonunda zaman ve maliyetten kazanmak, sürecin hızlanması ve evrakların prosedüründen kurtulmak amacıyla IBM ile stratejik iş birliği yoluna giderek blockchain altyapısını kullanmaya başlamıştır.
  • Gıda güvenliğine yönelik tedarik zincirini blockchain teknolojisiyle izlemek için dünyanın en büyük gıda devleri Walmart, Unilever, Nestle, Dole, Kroger gibi şirketler de IBM ile anlaşmıştır.
  • İsveç tapu sicil kayıtlarının saklanması ve yönetilmesini blockchain ile gerçekleştirmek için adım atmıştır.
  • Küresel teknoloji şirketi Bitfury arazi tapusu tescili için pilot ülke olarak Gürcistan ile anlaşma imzalamıştır.
  •      Özetle dijitalleşmenin çıktısı blockchain teknolojisinin getirdiği fırsatlar finans, sağlık, bilim, sanayi gibi farklı sektör ve alanlarda hayatımızı kolaylaştırmakta ve iş yapış şekillerimizi değiştirmektedir.

Kaynakça: IBM & http://www.duzce.edu.tr/

coinaridoshika

Altcoin Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.