Uncategorized

ICO Nedir?

0

ICO “Initial Coin Offering” yani kripto para arzı anlamına gelmektedir. Projelere fon toplamak amacıyla, yeni üretilen bir jeton ya da kripto varlığın, Bitcoin, Ethereum gibi popüler kripto paralar karşılığında satışa sunulması sürecini tanımlamaktadır. Satın alınan jeton ya da kripto varlıklar, projenin sunduğu ürün ve servisler için erişim, avantajlı kullanım ya da kar ortaklığı gibi farklı amaçlarla kullanılabilmektedir.

kitlesel fonlama sürecine benzemektedir. Satışa sunulan jeton ya da kripto yatırımlar, Türk Lirası, Dolar, Euro gibi itibari paralar yerine Bitcoin, Ethereum gibi popüler kripto paralar karşılığında alınabilmektedir. Ancak, halka arzdan farklı olarak satın alınan jeton ya da kripto yatırımlar sahibine, projeyi yöneten şirkete ortak olmak gibi yasal haklar vermemektedir.

kısaca anlatmak gerekirse Kripto parayı halka yatırıma açmak anlamındadır kripto para ülkelerin kullandığı para biriminden satışa sunuluyor ne kadar alım o kadar piyasa hacmi ve kripto para değerini arttırıyor.

Kripto paralar karşılığında, Ethereum, NEO, Waves ve benzeri bir blokzincir üzerinde akıllı kontrat ile üretilmiş jeton (token) veya varlık (asset) ya da kendi blokzinciri üzerinde çalışan bir kripto para sunmakta.

kaynak: BtcTürk

 

coinaridoshika

Litecoin Nedir?

Previous article

Xrp nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.