Anasayfa

Lightning Network

0

Blockchain ağı üzerinde yoğunluk oluşmasına, bazı işlemlerin doğrulanabilmesi için saatlerce beklememize neden olmakta. Ayrıca transferlerden alınan işlem ücretlerinin gün geçtikçe artıyor;

Lightning Network anlık işlem yapabilme kapasitesine sahip olduğundan Şimşek hızında ağ olarak da çevirebiliriz.

Küçük miktarlarda Bitcoin göndermek istediğimizde işlem ücreti göndereceğimiz tutarı dahi geçebilmekte. Lightning Network ile transfer yapıldığında ise hiçbir işlem ücreti söz konusu değil.

Kripto para madencileri  doğrulama işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Bu doğrulama işlemleri için madenciler çok büyük miktarlarda enerji sarf etmekte ve işlemler uzun sürmekte. Lightning Network ile birlikte iki kullanıcı, yani transferi gönderen ve alan direkt olarak birbirleri arasında bir kanal oluşturur ve işlem anlık olarak gerçekleştiriyor.

Lightning Network’ün en önemli özelliklerinden biri de işlemlerin blok zinciri üzerine yazılma tarzı üzerinde yaptığı değişiklik. Lightning Network ile birlikte iki kişi kendi aralarında bir transfer yapmak istediklerinde bu iki kişi arasında sadece onların kullanabileceği bir kanal açılır. Bu kanalın ilk açıldığı an bunun bilgisi blok zinciri üzerine yazılır. Sonrasında bu ikili arasında yapılacak işlemler blok zinciri üzerine yazılmazlar. Bu yüzden işlemler çok hızlı, daha doğrusu anlık olarak gerçekleşir. Eğer bu iki kişi ileride bir gün, belki on yıllar sonra aralarındaki kanalı kapatmak isterse o zaman da daha bunun bilgisi blok zinciri üzerine yazılır.

Yani Transfer SHA 256 şifreme olarak size özel hastang oluşuyor böylece güvenli ve transfer ücreti ödemeden işlem gerçekleşiyor.

Kaynakça

coinaridoshika

Merkezi Olmayan Borsa Uniswap

Previous article

Venezuela Bitcoin Madencilik Teçhizatına el koydu.

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Anasayfa