Litecoin

Litecoin Nedir?

0

 

Litecoin, 2011 yılında eski bir Google çalışanı Charlie Lee tarafından geliştirilmiştir. Temelde Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahip olsa da aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bitcoin sisteminde bulunan bazı hataların giderilmesi amacıyla ortaya çıkmış ve bu alanda başarılı olmuştur.

Litecoin, MIT / X11 lisansı altında yayınlanan bir eşler arası kripto para birimi ve açık kaynaklı yazılım projesidir. Madeni paraların oluşturulması ve transferi açık kaynaklı bir şifreleme protokolüne dayanır ve herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmez.

İlk alt coin olma özelliğini taşıyan Litecoin şu anda 1 milyar dolar üzerinde bir pazar değerine sahiptir. Çok düşük maliyetlere para transfer edilebilmesi maksadıyla ortaya çıkmıştır. Diğer kripto para değerlerinden daha fazla depolama imkanı sunmaktadır.

Litecoin blockchain’i, Bitcoin blockchain’in aksine daha hızlı blok oluşturmaktadır. Blok oluşturma hızı Litecoin’e işlemlerin onaylanmasında daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

Litecoin’in Avantajları Nelerdir?

  • Bitcoin gibi diğer kripto paralar ile tabanda aynı sistemi kullansa da Litecoin’in diğer kripto para değerlerine kıyasla sağladığı bazı avantajlar bulunmaktadır.
  • Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılımından esinlenerek oluşturulan Litecoin, farklı bir algoritma kullanmaktadır.
  • Bu algoritma sayesinde madencilik işlemleri daha kolay ve sistem gereksinimleri asgari düzeyde tutularak yapılabilmektedir.
  • Madencilik işlemlerindeki bu avantaj işlem onay sürelerini ciddi manada düşürmektedir ve gönderim hızını büyük ölçüde etkilemektedir.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin madenciliği, Bitcoin madenciliğinde kullanılan sadece madencilik işlemleri için özel üretilen ASIC adı verilen cihazlar ile yapılmaktadır. Kişisel bilgisayarlarınızdaki ekran kartı ile de madencilik yapabilirsiniz fakat kar etme oranınız ciddi manada azalacaktır.

Madenci sayısındaki artış ve işlemci kapasite talebindeki artış nedenleri ile Litecoin madenciliği sürekli olarak zorlaşmaktadır.

Bizi Tercih Ettiğiniz için Teşekkürler.

 

 

coinaridoshika

Kripto Para Cüzdanı nedir?

Previous article

ICO Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.