Uncategorized

Token Nedir?

0

Öncelikle Token ne demektir ne gibi artısı var bunun üzerine konuşalım; Kripto token denilen olgu, belli bir değere sahip varlık anlamına gelir Token blockhain sistemine  bağlı kripto para biriminin alt sistemidir yani tokenler kendine ait blockhain sistemi yoktur.

Kripto para birimleri ile token arasındaki fark nedir?

Yeni başlayanlar için bu kısım anlaşılması zor olabilir. En basit anlatımıyla token’lar, para birimi değillerdir. Token oluşturmak için blockchain ağı oluşturma zorunluluğu bulunmaz. Kripto para birimlerinde ise blockchain sistemi şart koşulur. Yine de blockchain ağı üzerinde token oluşturmak tercih edilen bir yöntemdir ve genellikle de, akıllı sözleşme üretilmesi amacıyla geliştirilen, ancak sonraları kripto para birimi de sunmaya başlayan Ethereum ağı üzerinde üretilirler.

Coin’ler ya da kripto para birimleri, paraya eşdeğerdirler. Belli bir varlığa karşılık gelirler ve varlık transferinde kullanılırlar.

Token ise, oluşturulan bir sözleşmenin sembolüdür. Token’ın değeri madencilik işlemlerine, altın fiyatına ya da dinamik piyasa kriterlerine bağlı değildir.

  1. Token oluşturma: Token miktarı, token değeri ve özel koşulları içeren genel bir token kuralları listesini oluşturuyor. Platform, kullanıma açıldıktan sonra akıllı bir noter gibi davranmaya başlayacak ve tüm işlemlerin koşullara uygun biçimde gerçekleşmesi görevini üstlenecek.
  2. Token edinme: Herhangi bir kullanıcı token satın almak istediği zaman, bir süreç işlemeye başlıyor. Alıcı ücretini ödüyor ve satın almak istediği  token seçiyor.  bulunup bulunmadığını ve ödenen meblağı kontrol ettikten sonra tüm kriterler uygunsa  token teslim alma gerçekleşiyor. Tüketici  token sayısını  azaltıyor, böylece piyasa hacmi oluşuyor.
  3. Token transferi:  işlemi ücret karşılığı Token evreninde, sahip olduğunuz varlıkların saklandığı bir cüzdanınız olması gerekir. Transfer işlemi esnasında bu cüzdan üzerinden, aynı platformda bulunan başka bir cüzdana aktarım yapılabilir. Tüm bu işlemler akıllı sözleşmelere uygun biçimde otomatik biçimde gerçekleşecektir. Yapılan işlemler her iki kullanıcının cüzdan hesabını etkileyecek ve gerçek zamanlı olarak veriler güncellenecektir.

Halka arz

Halka arz süreci, şirketlerin kaynak ihtiyacını karşılamak amacıyla senet ihraç ederek fon elde etmesi şeklinde tanımlanır.

Halka arz edilen hisse nasıl alınır diye sorulduğunda ise, halka arz hizmetinin bu konuda yetkisi olan aracı kuruluşlar aracılığıyla sunulduğunu belirtmemiz gerekiyor. Farklı kişi ve kurumların tekliflerine itibar etmemek gerekiyor.

Halka arz için gerekli şartlara değinilecek olursa, aracı kurumlar ile iletişime geçmek en doğrusudur. SPK ile iletişime geçmenin ardından şirket bilgileri Borsa İstanbul ve SPK uzmanlarınca incelenecektir.

 

 

coinaridoshika

Kripto Para Yatırım Rehberi

Previous article

Dünyanın ve Türkiye’nin En Güvenilir Kripto Para Borsaları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.