XRP

Xrp nedir?

0

XRP “Ripple”, internet aracılığıyla para göndermek için kullanılan bir iletişim protokolü. Ripple Labs tarafından geliştirilmiş sistemde dolar ve yen gibi gerçek para birimlerinin yanı sıra, Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para türünden ödemeler de gerçekleştirilebiliyor.

Odak noktası bankalar ve müşteriler arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak olan ripple, uluslararası para transferlerinin arttığı günümüzde bu külfetli süreci olabildiğince basit ve düşük masraflı bir hâle getiriyor.

En önemli özelliği madenciliğin olmaması. Esasen bir şirket olarak faaliyet gösteren Ripple ağı, geliştiricilerin Blockchain üzerinden ürettiği belirli sayıda (100,000,000,000) XRP token’i ile çalışıyor. İşlem yapıldıkça XRP miktarı sistemden azalıyor. Yani bir nevi işlem yapıldıkça dolaşımdaki token sayısı azalıyor. Ripple bunun yanı sıra şirket kimliği sebebiyle kripto paraların en önemli noktalarından biri olan merkezsiz olma ilkesini tam olarak benimsemiyor.

  • Ripple ağından yapılan bir işlem başına ortalama 0.0011 dolar işlem ücreti ödeniyor. Bu değer Bitcoin için yaklaşık olarak 0,0015 BTC; yani bugünkü değeriyle yaklaşık 3,5 dolar. Bir diğer deyişle, bir Bitcoin işlemi, bir Ripple işlemine göre 3000 kat daha masraflı.
  • Ripple’da aktarılan fonlar 5-10 saniye içinde karşı tarafın hesabına geçiyor.

kaynakça: https://coin-turk.com/

 

 

 

 

coinaridoshika

blokchain teknolojisi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in XRP