Anasayfa

Yeni Başlayanlar İçin Kriptoyla Pasif Gelir Elde Etme Rehberi

0

Öncelikle yazıya geçmeden önce Ücretsiz Binance coin Kazanmak için sadece borsa Kayıt Ol koin kazanın.

Şimdi soracaksınız ücretsiz neden koin versin kripto borsaları ücretsiz koin vererek coin kullanan kişi sayısı arttırır ve coin azalır bu sayede koin değeri artar.

Pasif gelir nedir?

Projelere yatırım ya da alım satım yapmak blockchain sektörü içinde para kazanmanın yollarından biridir. Fakat, bunun için genellikle detaylı araştırmalar ve önemli miktarda zaman yatırımı yapmak gerekir. Buna rağmen güvenilir bir gelir kaynağı elde edileceği garanti değildir.

En iyi yatırımcılar bile uzun süreli kayıp dönemleri yaşayabilir ve bu dönemlerden sağ çıkmanın yollarından biri de alternatif gelir kaynaklarıdır.

Alım satım ve yatırım dışında kripto para birikimlerinizi artırmanıza yardımcı olacak başka yöntemler de vardır. Bu yöntemler faiz kazanmaya benzer şekilde devamlı bir gelir kaynağı yaratabilir. Bunları uygulamaya koymak için biraz çaba gerekse de devam ettirmek için ya çok az çaba gerekir ya da hiç çaba gerekmez.

Böylece birkaç farklı yerden düzenli bir gelir akışı elde edebilirsiniz ve bunların birbirleriyle kombinasyonları toplamda önemli bir miktar oluşturabilir.

Madencilik

Madencilik en özünde bir ödül kazanmak için bir ağı güvenli hale getirmek amacıyla hesaplama gücü kullanmak anlamına gelir. Kripto para birikiminiz olmasını gerektirmez ve kripto dünyası içindeki en eski pasif gelir elde etme yöntemidir.

Bitcoin’in ilk günlerinde sıradan bir Merkezi İşlem Birimi (CPU) ile madencilik yapmak uygulanabilir bir çözümdü. Ağın hash oranı arttıkça çoğu madenci daha güçlü Grafik İşlem Birimlerine (GPU’lar) geçti. Rekabet daha da arttıkça madencilik neredeyse tamamen bu özel amaç için yaratılmış madencilik çiplerini kullanan elektronikler olan Uygulamaya Özel Entegre Devrelerin (ASIC) oyun alanı haline geldi.

Diğer yandan, düşük hash oranlı Proof of Work coinleri kazmak bazı kişiler için hala karlı bir alan olarak görülebilir. Bu ağlarda GPU’ları kullanmak hala mümkün olabilir. Daha az bilinen coinleri kazmak daha yüksek ödül potansiyeli barındırır fakat aynı zamanda daha yüksek risk de taşır. Kazılan coinler bir gece içinde değersiz hale gelebilir, çok az likiditeye sahiptir, yazılım açığı ortaya çıkabilir ya da diğer birçok etmen nedeniyle aksamalar yaşanabilir.

Stake etme

Stake etmek daha az kaynak gerektiren bir madencilik alternatifidir. Stake etme genellikle fonları uygun bir cüzdanda saklamayı ve staking ödülleri almak için ağ üzerinde çeşitli işlemler yapmayı (örneğin işlemleri doğrulama) gerektirir. Stake (yani token birikimi) ağ güvenliğinin mülkiyet aracılığıyla korunmasını teşvik eder.

Staking ağları mutabakat algoritmaları olarak Proof of Stake kullanır. Delege Edilmiş Proof of Stake ya da Kiralanmış Proof of Stake gibi başka versiyonları da bulunur.

Borç Verme

Borç verme, kripto para birikimleriniz üzerinden gelir elde etmek için tamamen pasif bir yoldur. Fonlarınızı bir süreliğine kilitleyerek belirli bir zaman sonra faiz getirinizi almanıza imkan sunan birçok eşler arası (P2P) borç verme platformu bulunur. Faiz oranı sabit (platform tarafından belirlenmiş) olabilir ya da güncel piyasa oranlarına göre sizin tarafınızdan belirlenebilir.

Marjin ticareti olan bazı borsalarda bu özellik dahili olarak platform üzerinde bulunur.

Bir Lightning node çalıştırma

Lightning Network Bitcoin gibi bir blockchainin üzerinde çalışan bir ikinci katman protokoldür. Zincir dışı bir mikro ödeme ağıdır yani altta yatan blockchaine anında transfer olmayan hızlı işlemler için kullanılabilir.

Bitcoin ağındaki tipik işlemler tek yönlüdür, yani eğer Alice Bob’a bitcoin gönderirse Bob bu coini Alice’e geri göndermek için aynı ödeme kanalını kullanamaz. Fakat Lightning Network, iki katılımcının daha önceden işlem şartları üzerinde uzlaşıya varmasını gerektiren iki yönlü kanallar kullanır.

Lightning node’ları likidite yaratır ve bitcoini ödeme kanallarına kilitleyerek Lightning Network’ün kapasitesini artırır. Daha sonra da kendi kanalları üzerinden yapılan ödemelerin işlem masraflarını toplar.

Bir Lightning node çalıştırmak teknik bilgisi zayıf bir bitcoin yatırımcısı için zorlayıcı olabilir ve ödüller büyük oranda Lightning Network’ün genel kullanım oranına bağlıdır.

İş birliği programları

Bazı kripto işletmeleri platforma daha fazla kullanıcı çekmeniz karşılığında sizi ödüllendirir. Bunların arasında iş birliği bağlantıları, referanslar ve sizin tarafınızdan platforma yönlendirilen yeni kullanıcılar için indirimler yer alabilir.

Masternode’lar

En basit haliyle  masternode bir sunucuya benzer fakat merkeziyetsiz bir ağ üzerinde çalışır ve ağdaki diğer node’ların sahip olmadığı fonksiyonlara sahiptir.

Token projeleri, ağın istikrarını sağlamaya yönelik yüksek katılım gösteren kişilere özel ayrıcalıklar sunma eğilimindedir. Masternode’lar genellikle başlangıç aşamasında büyük miktarda yatırım yapmayı ve kurulum için de önemli ölçüde teknik uzmanlığa sahip olmayı gerektirir.

Fork (Çatallanma) ve airdrop’lar

Bir hard fork’tan faydalanmak yatırımcılar için oldukça doğrudan bir taktiktir. Bunun için yalnızca, hard fork’un yapılacağı tarihte (genellikle blok yüksekliğine göre belirlenir) fork edilecek coinleri tutmak gerekir. Fork’un ardından iki ya da daha fazla rakip zincir ortaya çıkarsa, yatırımcı bunlardan her birinde bir token bakiyesine sahip olmuş olur.

Airdrop’lar da, airdrop yapılacağı tarihte yalnızca bir cüzdan adresine sahip olmayı gerektirmesi bakımından fork’lara benzerdir. Bazı borsalar kendi kullanıcıları için airdrop yapar. Bir airdrop almanın hiçbir zaman özel anahtarları paylaşmayı gerektirmeyeceğini bilmek önemlidir. Böyle bir zorunluluk ortaya konuyorsa bu ancak bir dolandırıcılığın işareti olabilir.

Yazar: Muammer Altunkan

Kaynakça

 

 

coinaridoshika

Binance’ten SPARK AirDrop

Previous article

Airbnb Halka Arz oldu.

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Anasayfa